V ponedeljek, 18. novembra, je v Laškem v okviru Dnevov slovenskega turizma in Turistično gostinskega zbora potekal seminar Potencial živil iz shem kakovosti hrane v gostinskem sektorju Slovenije, ki ga je gostil GIZ Kranjska klobasa. Na njem so izbrani gostje razmišljali in razpravljali o  priložnostih in izzivih zaščitenih slovenskih proizvodov v gostinski ponudbi Slovenije ter predstavili nekatere dobre poslovne prakse.

Po uvodnem pozdravu zbranih v dvorani in gledalcev preko spleta je Ana Ahčin iz GIZ mesne industrije Slovenije izpostavila, da se Slovenija s svojo bogato gastronomsko dediščino  in pestro ponudbe lokalne in tradicionalne hrane uvršča med turistične in gastronomske destinacije Evrope. Pomemben del te ponudbe so nedvomno tudi zaščiteni kmetijski in živilskih proizvodi, med njimi seveda tudi kranjska klobasa. Gre za proizvode višje kakovosti, ki so avtentični, strožje nadzorovani, prepoznavni in jasno označeni z evropskimi simboli kakovosti, hkrati pa tudi prispevajo k trajnosti prehranskega sistema, ohranjanju zdravega okolja in kakovostnega življenj. Njihova  umestitev v ponudbo – gostinsko ali trgovsko – in njihov nakup sta zato tudi izraz osebne in družbene odgovornosti. So vredni spoštovanja, zaupanja in nakupa. In nenazadnje so vredni tudi svoje cene, ker predstavljajo proizvode z dodano vrednostjo.

Da je živila iz shem kakovosti nujno in na sistematičen način potrebno vključevati v gostinsko ponudbo, se je strinjala tudi naslednja govornica, Marcela Klofutar in Hiše Linhart.  Pri tem vidi tudi pomembno vlogo izobraževanja v šolah, potrebna so tudi poglobljena izobraževanja gostincev ter sistematično in jasno informiranje gostincev s strani institucij, ki podeljujejo označbe ter usmerjanje oz. predlogi, kako predstaviti označene proizvode oz. njene posebnosti in prednosti gostim.  Nazorna predstavitev razlik med označenimi in neoznačenimi izdelki je prav tako zelo pomembna. V nadaljevanju je predstavila tudi nekaj primerov, kako kakovostne tradicionalne proizvode prezentirati gostom.

Zadnji govorec Uroš Mencinger,  selektor Tedna restavracij, se je osredotočil predvsem na odgovornost gostincev, gostom ponuditi zares najboljše iz ponudbe. Ključna sta kakovost in okus, ki ju ponudimo gostom in tu ni bližnjic. Vse to pa je odvisno od sestavim oz. proizvodov, iz katerih sestavimo obrok. In te morajo biti najboljše, kar med drugim zagotavljajo tudi proizvodi iz shem kakovosti.

Seminar, ki se je zaključil z degustacijo proizvodov iz shem kakovosti, si je bilo v živo moč ogledati preko spleta, posnetek pa je sedaj na voljo tudi na You Tube strani projekta. Vabljeni k ogledu!

Povezava do posnetka