Seminar ‘Proizvodi iz shem kakovosti v javnih naročilih’, ki smo ga organizirali 25. januarja in je bil namenjen primarno odgovornim za naročanje hrane v javnih zavodih, je požel veliko zanimanja. Udeleženci so ga lahko spremljali tako v živo v Ljubljani kot tudi preko spleta od doma oz. delovnega mesta.

Seminarja se je v živo v predavalnici, kjer so bila mesta sicer omejena, udeležilo 15 udeležencev, preko Youtube-a pa je seminar spremljalo nekaj manj kot 100 udeležencev. Prisluhnili so lahko zanimivim in uporabnim informacijam, kako v postopku javnih naročil zagotoviti čim večji delež proizvodov iz shem kakovosti, med katere seveda sodi tudi kranjska klobasa z evropsko shemo Zaščitena geografska označba.

Svoje znanje in izkušnje s področja javnega naročanja so predstavile tri predavateljice, seminar pa je moderirala Ana Ahčin z GIZ  Kranjska klobasa. Uvodoma je na kratko predstavila tudi evropski projekt promocije evropskih shem kakovosti, v okviru katerega je seminar potekal, ter podala nekaj izhodiščnih informacij o evropskih shemah kakovosti ter prednostih, ki jih z uvrstitvijo vanje potrošnikom oz. uporabnikom zagotavljajo zaščiteni proizvodi.

Nato je Urška Skok Klima predstavila zakonodajni okvir javnega naročanja ter predstavila nekatere poudarke iz zakonodaje za učinkovito izvedbo javnega naročanja. Jana Ramuš iz Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij se je posvetila predvsem Katalogu živil za javno naročanje, ki omogoča učinkovitejše in lažje naročanje živil, vključno s tistimi iz shem kakovosti. Zelo zanimivo in poučno, predvsem s praktičnega vidika,  pa je bilo tudi predavanje Marjete Podpečan iz Kranjskih vrtcev, ki je predstavila vzpostavitev in delovanje učinkovitega sistema javnega naročanja, za katerega pa so tudi sami potrebovali kar nekaj časa.

Predavanjem so sledila vprašanja sodelujočih, na katere so predavateljice obširno odgovorile. Vprašanja, ki jih je bilo veliko,  so lahko postavili tudi sodelujoči preko spleta, zato je ta del seminarja trajal kar nekaj časa. Po zaključku seminarja je za udeležence v živo sledila še degustacija zaščitenih proizvodov, vsi, ki so se seminarja udeležili, pa so bodisi v živo ali po pošti prejeli tudi okusno in uporabno darilo.

Vsi, ki seminarja niso uspeli spremljati v živo ali preko spleta, si je posnetek seminarja moč še vedno  ogledati na Youtube profilu projekta na tej POVEZAVI.